ChicoChica to Biżuteria z linii Swarowski. Znajdziesz tu Charms, Beads do bransoletki, których szukasz dla siebie, jak i na prezent

Twój koszyk

jest jeszcze pusty...

Wyszukiwarka

wyszukiwanie zaawansowane

Newsletter

Nowości, promocje i aktualności
na Twój e-mail.
Zapisz się do newslettera.

Ankieta

O perłach

Od najdawniejszych czasów perły zaliczane były do najcenniejszych klejnotów. Przyrównywano ich urok i wartość do kamieni szlachetnych, takich jak diament, rubin, szmaragd i niebieski szafir.

Już od starożytności perłom przypisywano szczególną moc. Były one nie tylko ozdobą, lecz i amuletem, lekarstwem oraz symbolem. W okresie renesansu uważano, że perły chronią przed złym spojrzeniem, rzucanym urokiem, a także umożliwiają przepowiadanie przyszłości.

"W przeciwieństwie do innych klejnotów perła przychodzi do nas doskonała i piękna bezpośrednio z rąk natury. Człowiek nie może jej już udoskonalić w przeciwieństwie do kamieni szlachetnych troskliwie obrabianych przez szlifierza i zawdzięczających wiele jego sztuce. Odwracamy się od olśniewających brylantów czy szafirów do naszyjnika z pereł, by oczy nasze odpoczęły przy ich spokoju, zadowolone danym wytchnieniem i mogące rozkoszować się ich wspaniałością, delikatnie olśniewającym blaskiem, jaki zapożyczyły ze swego królestwa w głębinach morza. Perła nie potrzebuje żadnych dodatków uatrakcyjajniących, jest sama w sobie czystością i słodyczą ..."

Perły jako jedne z niewielu kamieni szlachetnych są pochodzenia organicznego. Powstanie pereł zawdzięczamy niewielkim małżom żyjącym w ciepłych morzach. Perłopław otacza masą perłową obcy element, który dostał się do jego wnętrza. Z biegiem lat przyjmuje on kształt mniej lub bardziej regularnej perły. Szlachetna perła odpowiedniej wielkości, kształtu i koloru występuje w naturze niezwykle rzadko.

Do końca XIX wieku, zanim poznano tajemnice hodowli, aby znaleźć jedną naturalną perłę, musiano otworzyć 15 tysięcy perłopławów.

Dopiero od ponad 100 lat zamiast, rabować w bezwzględny sposób dary naturze, próbuje się działać z nią razem w symbiozie, zakładając i kultywując hodowle pereł. Tworzenie kultur perłowych jest niesłychanie żmudnym zajęciem. Średnia farma posiada do 50 tysięcy perłopławów z czego tylko 40 procent uzyskuje perły, które mogą być użyte do produkcji biżuterii. Z tego tylko od 4 do 10 procent to klejnoty wysokiej klasy, będące ozdobą hodowli a poszukiwane na całym świecie. Wielkość, kolor, kształt zależą od jakości hodowli i regionu, z którego pochodzą perłopławy.

W 1926 roku Międzynarodowy Kongres Jubilerów uznał perły kultywowane za klejnoty cenione na równi z perłami naturalnymi, oficjalnie potwierdzając ich wartość oraz doceniając trud i kunszt hodowli. W tym roku ostatecznie zakończono spór o istotę pereł naturalnych, przyjmując dzikie okazy za zbyt rzadkie, by funkcjonowały w szerokim obrocie na rynku pereł, a za sztuczne uznając jedynie częste imitacje i falsyfikaty. Na świecie najbardziej znane są cztery wielkie kultury pereł:

  • AKOYA (tradycyjna japońska, zwana od nazwy małży) wraz z BIWA (słodkowodna odmiana AKOYA, nazwa od jeziora)
  • chińska hodowla pereł rzecznych
  • perły z mórz południowych
  • perły z Tahiti

Bibliografia:

  1. G. Kunz, Ch. Stevenson, "Księga pereł".
  2. T. Sobczak, N.Sobczak, "Perły".

Czym są perły

Unikalne kamienie szlachetne

Perły to unikalne w skali światowej kamienie szlachetne, to jedyne klejnoty wytwarzane przez żywe organizmy.

Perły hodowane to prawdziwe perły

Perły hodowane, to najprawdziwsze perły na świecie często niesłusznie mylone ze sztuczną plastikową biżuterią czy wyrobami perłopodobnymi. Perły hodowlane tak jak ich naturalny odpowiednik wytwarzane są przez ostrygi. Różnica jest taka iż perły hodowlane wytwarzają ostrygi hodowane na farmach w warunkach regulowanych przez człowieka a ziarenko piasku z którego powstaje perła zastępowane jest specjalnym implantem umieszczanym ręcznie przez człowieka.

Po umieszczeniu implantu ostryga zachowuję się jak w naturalnym środowisku a więc obce ciało zaczyna otaczać masą perłową tworząc w ten sposób perłe.

Wszystkie perły na świecie to perły hodowane

Aktualnie wszystkie perły na świecie to perły hodowane, a naturalne perły można zobaczyć w muzeach oraz klejnotach koronnych.

Naturalnych pereł już nie ma

Naturalne perły są już praktycznie nie poławiane na świecie ze względu na ochronę środowiska. Aby odnaleźć naturalną perłę w dziko żyjącej ostrydze trzeba otworzyć około 10 000 muszli a i tak niewielki procent ze znalezionych pereł będzie miał odpowiednią wielkość, kształt i jakoś aby wykorzystać go w biżuterii.

Nie ma różnicy w budowie między perłą naturalną a hodowaną

Różnica w budowie między perłami naturalnymi a hodowanymi jest praktycznie żadna, lśniąca substancja otaczająca jądro to masa perłowa zbudowana głównie z węglanu wapnia oraz rogowatej substancji białkowej która spaja kryształy.
Przez ostatnią dekadę i wcześniej chińscy hodowcy doprowadzili proces hodowli pereł do perfekcji. Opracowali technikę pozwalającą na otwieranie ostryg bez ich zabijania dzięki czemu mogą obracać zalążek uzyskując w ten sposób bardziej krągłe perły. Japończycy natomiast umieszczają implanty wytworzone z muszli perłopławów dzięki czemu perły Akoya wyróżniają się większą symetrią i lepsza jakością.

Rodzaje pereł

 

Słodkowodne

Perły słodkowodne są wytwarzane przez małże głównie w Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Przeważnie mają słabszy poblask niż perły słonowodne są mniejsze od pereł Akoya a uzyskanie idealnej krągłości jest praktycznie niemożliwe. Ich oryginalne kształty i kolory (występują we wszystkich barwach) a także niska cena w porównaniu do pereł Akoya spowodowały iż są to najczęściej spotykane perły w wyrobach jubilerskich na świecie.

 

Akoya - słonowodne

Perły Akoya to słonowodne perły hodowane głównie w Japonii i Chinach. Perły te charakteryzują się idealnie okrągłym kształtem, wysokim połyskiem i głębią koloru. Rozmiary szacują się między 2 a 10 mm. Akoya jest najpopularniejszą perła używaną w naszyjnikach i bransoletach. Poblask pereł to przeważnie kolory różu i zieleni co w kombinacji z właściwym kolorem perły daje wrażenie koloru: biały-róż; zieleń, kremowy-róż; zieleń, żółty-zieleń; róż. Przeważnie główna barwa pereł Akoya jest kolor biały, żółty, różowy, kremowy.

 

Tahitańskie

Perły Tahitańskie hodowane są w Polinezji Francuskiej. Naturalne czarne perły Tahitańskie są niezwykle rzadko spotykane. Kształt, kolor i poblask hodowlanych pereł jest identyczny z naturalnym. Większość czarnych pereł Tahitańskich nie jest tak naprawdę czarnych. Barwa główna to przeważnie jasne srebro, grafit, żółty brąz, zielony z różowym poblaskiem i barwę "pawią" z naturalnym pryzmatem i zmienną kolorystyką na powierzchni perły. Rozmiary pereł szacują się między 8 a 25 mm - największa znaleziona Tahitańska perła. Przeciętny rozmiar to 12 mm większe są raczej rzadko spotykane.

 

Mórz południowych

Prawie wszystkie perły mórz południowych są hodowane. Australia, Indonezja oraz inne kraje Pacyfiku produkują najwięcej tych pereł. Praktycznie cała perła mórz południowych składa się z masy perłowej z minimalnej wielkości implantem. Ich standardowa wielkość szacuje się między 10 a 20mm. Są to jedne z najdroższych pereł z powodu ich rzadkości i wielkości a białe perły mórz południowych są uważane za najdroższe hodowlane perły na świecie.

 

Shell pearls

Shell pearls to perły z muszli całkowicie wytwarzane przez człowieka z materiału identycznego jak naturalny. Perła ta pochodzi z Wietnamu, gdzie muszle perłopławów są przetwarzane na masę perłową (skład muszli jest indetyczny jak perły) a z niej formowana jest perła. Ponieważ jest to wyrób człowieka perły charakteryzują się idealną kulistością i występują w każdej kolorystyce. Prosimy nie mylić pereł Shell ze sztucznymi plastikowymi czy ceramicznymi "perłami", ponieważ są one wykonane z tego samego materiału co autentyczne perły zachowując swój blask, trwałość, gramaturę, ciężar, chłód.

Jakość pereł

Perły są unikalnymi kamieniami szlachetnymi ponieważ są naturalnymi organicznymi produktami wytwarzanymi przez zwierzęta. Ponieważ ludzie mają mały wpływ na wytwarzane przez perłopławy perły dlatego też wyróżniamy kilka standardów w klasyfikacji pereł.

Pragniemy aby nasi klienci podejmowali świadomy wybór i byli jak najlepiej poinformowani kupując perły od nas. Z uwagi na to napisaliśmy ilustrowany przewodnik który przybliży Państwu tematykę pereł i odpowie na podstawowe pytania dotyczące wytwarzanej przez nas biżuterii i wartości pereł jakie Państwo nabywają.

SSB DESA używa najpopularniejszej międzynarodowej skali oceny jakości pereł: A, A+, AA, AA+ oraz AAA. Na tej skali perły z oceną AAA to kamienie najwyższej możliwej jakości. Sześć kryterii określa dokładną wartość, jakość i piękno pereł. Są to: budowa (grubość masy perłowej), połysk, powierzchnia, kształt, kolor, i rozmiar.

Typ perły

Pierwszym krokiem oceny pereł jest zidentyfikowanie rodzaju perły: słodkowodne, Akoya, Morza Południowe - to trzy główne rodzaje używane w biżuterii. Każda z tych pereł wytwarzana jest przez inny gatunek ostryg żyjących w innych regionach świata w specyficznym klimacie.

Budowa perły

Perła zbudowana jest z masy perłowej wytwarzanej przez ostrygi i otaczającej jej jądro. W perłach hodowanych jądro zastępują specjalne implanty wkładane do ostrygi przez człowieka. Im implant jest mniejszy a masa perłowa go otaczająca grubsza tym perła jest bardziej wartościowa.

Połysk perły

Połysk perły jest kombinacją jakości masy perłowej oraz gładkości powierzchni. Perły dobrej jakości powinny odbijać światło a gładkość perły powinna być na tyle dobra aby zobaczyć w niej swoje odbicie.

Powierzchnia perły

Im powierzchnia perły jest gładsza i jednolita tym z jest ona cenniejsza. Wszelkie skazy na perłach jak: przebarwienia, odpryski, zniekształcenia, przerysowania obniżają jej wartość. Najdroższe perły nie posiadają żadnych skaz z ich powierzchnia jest gładka jak lustro.

Kształt perły

Idealnie okrągła perła to niezwykła rzadkość. Im perła jest okrąglejsza tym jest ona cenniejsza. Dzięki implantom można odejść od klasycznej kulistej formy pereł i tworzyć perły w kształcie: kwadratów, ryżu, guzików, prostokątów, talarów, itd.

Kolor perły

Aktualnie perły występują w całej gamie kolorów od najbardziej klasycznych jak biały, grafit, łosoś po takie kolory jak zielony, niebieski, fiolet. Wszystkie kolory występują również w odcieniach. Perły najlepiej dobierać jest do karnacji skóry i tak biały oraz łososiowe perły wyglądają bardzo dobrze na ciemniejszej skórze natomiast perły czarne i grafitowe bardzo dobrze wyglądają przy jasnej karnacji.

Rozmiary perły

Wielkość perły to średnica podawana w milimetrach. Najmniejsze "wykończeniowe" perełki mogą mieć średnicę nawet mniejszą niż 1mm, natomiast perły mórz południowych mogą osiągać średnicę nawet 20mm. Rozmiar perły podnosi jej wartość, przeskok wartości to zazwyczaj 1mm i tak perły 7.5-8mm będą o klasę droższe od 6.5-7mm. Aktualnie najczęsciej występującym i sprzedającym się rozmiarem są perły w granicach 6.5-7mm.

Wielkość pereł

Wielkość perły mierzona jest w milimetrach w jej największym obwodzie, jednak dla kupującego samo przedstawienie rozmiaru może mało znaczyć z uwagi na to, że nie widzi tak naprawdę okazałości naszyjnika na swojej szyi czy bransolety na ręce.

Poniżej prezentujemy zestawieni najpopularniejszych wielkości pereł w naszej biżuterii i wraz ze zdjęciem jak dana wielkość perły prezentuje się na szyi.

 

6 - 7mm
To najczęściej występujący rozmiar w naszej biżuterii. Te małe perły zalecane są młodym kobietom i dziewczyną i zazwyczaj stanowią pierwszy naszyjnik w domowej szkatułce. Zalecamy perły tej wielkości jako prezent np. na osiemnaste urodziny.

 

7 - 8mm
To idealny rozmiar na pierwszy zakup, perły tej wielkości są bardzo efektowne jednak jeszcze w przystępnej cenie. Nasza biżuteria z użyciem tej wielkości pereł wykończona jest zazwyczaj elegancką zapinką ze złota. Takie perły będą idealnym prezentem na zakończenie szkoły, zaręczyny, ślub.

 

8 - 9mm
Perły w tym rozmiarze uważane są już za dość duże i luksusowe. Ponieważ taki rozmiar mogą osiągnąć tylko perły słonowodne są one już na odpowiednim poziomie cenowym. Biżuteria z takimi perłami będzie idealnym prezentem na wszelkiego rodzaju rocznice, urodziny oraz na wszystkie specjalne okazje.

 

9 - 10mm
Perły Akoya (słonowodne) w tym rozmiarze są dość rzadkie i należą już do szczytu możliwości jakie może wyprodukować ostryga a czas produkcji jest bardzo długi. Naszyjnik z takich pereł to wyznacznik luksusu i idealny prezent na rocznice. To prezent dla kobiet które zasługują tylko na najlepsze.

 

10mm i większe
Ponieważ perły słonowodne Akoya niezmiernie rzadko występują w rozmiarze powyżej 10mm, pereł tej wielkości możemy szukać tylko pośród pereł taitańskich oraz australijskich. Perły tego rozmiaru to już naprawdę duże klejnoty robiące ogromne wrażenie.

 

Długość naszyjników

Poniżej zamieszczamy zestawienie najpopularniejszych długości naszyjników znajdujących się w ofercie naszego sklepu internetowego z biżuterią wraz z poradami do czego i kiedy założyć dane perły.

 

Obroże 30 - 33 cm
Naszyjniki z pereł tzw. obroże to zazwyczaj kilka sznurów pereł spiętych razem idealnie przylegających do szyi. Idealny do sukni z odkrytymi ramionami. Najlepsza biżuteria na oficjalna kolację, rocznicę.

 

35 - 40 cm
Tej wielkości subtelny naszyjnik pasuje praktycznie do każdego codziennego stroju. Idealny dla szczupłych kobiet w ubraniach z odkryta szyją.

 

42 - 48 cm
To klasyka naszyjników, większość produkowanej biżuterii jest właśnie w tym rozmiarze. Naszyjniki te pasują praktycznie na każdy typ figury oraz idealnie komponują się z eleganckim strojem stanowiąc najlepszy wytworny dodatek.

 

60 - 80 cm
Naszyjnik ten jest alternatywą pomiędzy klasyką a naszyjnikiem typu opera. Idealnie prezentuje się w połączeniu z wydekoltowaną suknią wieczorową.

 

Opera 90 - 150 cm
Naszyjniki typu Opera to klasyka sznurów pereł prezentowana w niejednym filmie. Sznur opery można złozyć 2,3 razy tworząc w ten sposób potrójny wykwintny naszyjnik. Opera idealnie pasuje do strojów wizytowych.

Pielęgnacja pereł

Aby nasza biżuteria przez pokolenia pozostawała w idealnym stanie, należy odpowiednio o nią dbać.

Unikaj środków chemicznych

Środki chemiczne tj. perfumy, balsamy, kremy, dezodoranty mogą zmatowić lub wręcz uszkodzić powierzchnię pereł. Unikaj stosowania tych środków bezpośrednio na biżuterię a nawet zakładaj biżuterię dopiero po 30 minutach od ich użycia.

Perły przechowuj oddzielnie

Radzimy nie przechowywać pereł razem z inna biżuterią zwłaszcza z metali, w ten sposób unikniesz uszkodzenia powierzchni czy rysowania się pereł.

Ładowanie...

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.Polityka cookies

Zamknij